Enerji Sektörü

Yazı yazmayalı uzun bir süre olmuş, bunda benim üşengeçliğimin yanı sıra iş hayatımda ki yoğunlukta etkili.Enerji sektöründe çalıştığımdan, sektörü yakından takip ediyorum.Haberlerden tutun da ülkelerin enerji politikalarına kadar.Daha önce makine sektöründeyken, bu alan hakkında pek bir ilgim ve bilgim yoktu.Benim için önemli olan bilgisayarı açtım mı çalışıyor olmasıydı ama işin iç yüzü öyle değil.

Enerjinin üretim yolları çeşitli, kömür santralleri, gaz türbinleri, fuel oil, nükleer, rüzgar, güneş…. tabi bunlar doğaya etkisiyle sıralamaya kalkarsak sıralama değişecektir ama ülkelerin politikaları söz konusu olunca işler değişir, bazı şeyleri mecburen göz ardı etmek zorundayız.

1 – 1.5 ay evveli bir doğalgaz krizi oldu, doğalgazlı enerji santralleri yarım yükte yada hiç çalışamadılar çünkü gaz vermediler.Ya santrallere gaz vereceklerdi yada insanlara, tercih insanlardan yana oldu.Bu gaz sıkıntısında başka olaylarda varda konumuz bu değil.

Enerji olmazsa olmazlardandır ülkeler için, enerjinin faydalarını saymıcam ama şu var, insanlar nükleere karşı çıkıyor, hese karşı çıkıyor, termiğe karşı çıkıyor, rüzgara karşı çıkıyor, eee nasıl elektrik üretcez…

Şuanda Çin de 28 tane nükleer santral kuruluyor ve 48 tane de proje olarak bekliyor…Siz neden bahsediyorsunuz.

Sonuca gelirsek enerji sektörü şuanda en önemli sektör zaten işadamlarına bakarsanız herkes enerjiye yatırım yapıyor.Rekabet kızışıyor, elektrik satma işi borsaya tabi olduğundan kimin verimi yüksekse kimin hammaddesi ucuzsa parsayı o götürüyor.

Son yapılan teşviklerlede görülüyor ki ülkemizde enerji sektörü destekleniyor ki desteklenmeside gerekli.Eğer makine mühendisi olupta sektör derdine düşen meslektaşlarım varsa, enerjiyi öneririm.

Enerji üzerine konuşacak çok şey var ama parmaklarım artık uzun yazmaya gelemiyor.Bu yazıda bu seferlik böyle olsun…

“Enerji Sektörü” üzerine 4 yorum

 1. Merhaba Oğuzhan,
  Öncelikle senden çok özür dilerim, yorum yapmışsın ama nasıl oldu da onu göremedim gerçekten şuan çok üzgünüm. Soruna gelirse, makine mühendislerinin enerji sektöründe çalışma alanlarını iki kısıma ayırayım ve bildiğim kadarıyla cevaplıyayım. İlk olarak enerji sektöründe çok büyük bir iş sahası olan enerji santrali montajı çalışmasında makine mühendisleri envai çeşit iş yapabilir. Bir enerji santralinin montajı benim de bir zamanlar çalıştığım 750 megawatt kapasitesinde bir doğalgaz kombine çevrim santrali baştan sona anahtar teslim en az 2-3 sene süren bir çalışmayla bitirilmişti.
  Bu 2-3 sene içerisinde makine mühendisleri santralin inşasında bir çok alanda çalışabiliyor, mesela santralin bölümleri arasında kilometrelerce çelik borular döşeniyor ve bunların kaynaklı imalatı yapılırken şef olarak, mühendis olarak bir çok makine mühendisi çalışıyor. Yine santral de mesela buhar türbini yada doğalgaz türbini montajı sırasında işlerin organizasyonu ile ilgilen çok sayıda mühendis var. Kısacası makine mühendisleri enerji santrali montajında şantiye şefi, saha mühendisi, kontrol mühendisi gibi bir çok görevde bulunabiliyor. İnanılmaz da bilgin, çevren ve ekonomik olarak ta banka hesabın gelişir.
  Elektrik mühendisleri de aynı şekilde, bir çok bölüm arasında elektrik hatları çekiliyor, montajı yapılan sistemlerin üzerlerine elektrik ve elektronik sistemler yerleştiriliyor, bunların yapım aşamasında yine makine mühendisleri gibi elektrik mühendisleri de elektronik mühendisleri de şef, saha mühendisi, kontrol mühendisi gibi bir çok görevde yer alabiliyor. Yine makine mühendisleri enerji sahalarında iş güvenlik uzmanı olarakta görev alabilir.
  Sanırım santral montajında elektrik ve makine mühendislerinin neler yapabileceğini az çok anladığını umuyorum. Detay istersen yine yazabilirim.
  Gelelim santralin bittikten sonra ki elektrik, elektronik ve makine mühendislerinin durumlarına. Makine mühendisleri enerji santrali devreye girdikten sonra genel olarak bakım mühendisi olarak görev alabiliyorlar. Santralin içerisinde yer alan onlarca vana gibi ekipmanın bakımları, onarımları, planlı sökümleri gibi bir çok iş için makine mühendisleri santrallerde çalışabiliyor.
  Yine aynı şekil elektrik elektronik mühendisleri santralin işletilmesi kapsamında kontrol odasında ve adı üstünde enerji santrali, generatör denilen sistemlerin bakımları, tamiratları, elektrik iletim hatları gibi bir çok alanda çalışma şansına sahipler. Enerji santralinin şalt sahası denilen şebekeye elektriği verdiği kocaman bir sahanın çalışmalarında elektrik elektronik mühendislerine mutlaka görev vardır.
  Aklıma gelen şimdilik bunlar, ister makine ister elektrik elektronik mühendisi ol, kurulum ve kurulum sonrasında çok farklı iş kollarında çalışma imkanına sahip olabilirsin. Enerji santrali montajı yapan bir firmaya girdiğinde il il hatta ülke ülke gezip şantiyelerde kendini inanılmaz geliştirebilir, piyasaya göre çok yüksek miktarlarda maaş alabilirsin.
  Umarım her şey gönlünce olur…

 2. Enerji sektöründe makine mühendisi ne iş yapar elektrik elektronik mündisi ne iş yapar cevaplarsanız çok teşekkür ederim

 3. 6 sene önce yazmış olduğum bir yazıyı eleştirel tarzda yorumlamışsın, eyvallah ben bahsetmemişim Çin’deki hava kirlilik oranından siz bahsetseydiniz güzel olurdu. Yazdığım yazıyı tekrar okudum ne yazmışım diye. Beni doğadan önce ekonomiyi düşünüyor zannetmişsin lakin sen aynı hayatında hiç fil görmemiş insanların fille tanışması hikayesi gibisin.
  Şimdi yorum yaptığın sitenin en son ki yazısını da okusaydın, güneş panelinin hesabı kitabı ve kimsenin daha önce düşünmemiş olduğu atıl durumda ki bir yere uygulanışı hakkında da fikir sahibi olabilirdin.
  Diyeceğim şu ki senin lanse ettiğin gibi ekonomi kafasında değiliz doğrusu ne ise onun olması derdindeyiz.
  Kendine iyi bak Volkan kardeşim…

 4. Ekonominin doğadan daha değerli olduğunu düşünenler , para sayarken nefeslerini tutmayı demesinler.
  Çin’de santral varsa var. Çin’deki hava kirlilik oranından bahsetmemişsin, yeni nesil mühendis…

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.