İhalelerde dikkat edilmesi gerekenler

Yakın zamanda iş hayatımda sektör değişikliği yaptım ve bambaşka alanlarda kendimi geliştirmeye devam ediyorum.Bu yazımda sizlere ihaleler hakkında biraz bilgi vereceğim.

İhaleler devlet ihalesi yada özel ihaleler olabilir, ihaleyi nasıl bulurum derseniz, ihaleler ya size mail olarak gelir yada ihale takibi yapan siteleri takip edersiniz bir şekilde ihalelere ulaşabilirsiniz.Ama iş ihaleye ulaşmakla bitmiyor, şartnameyi çok iyi okumak gerekiyor, satır aralarında yazılanlar istek listesi, işin kapsamı bu şartnamede yer alıyor ve sizi çıldırtacak maddelere rastlayabilirsiniz.

Şunu unutmayın ihaleleri hazırlayanlar her zaman o işin uzmanı yada bileni olmayabilir.Zaten ihaleyi incelediğinizde saçma maddeler görürseniz şaşırmayın.Türkiye de yapılamayacak bir işe yabancı iştirakçinin girmesine izin vermezler, ingilizce şartname yazmazlar var da var yani…

Şartname Türkçe yazılmıştır ama okuduğunuzda görürsünüz bir paragraf var ama paragrafta virgül yok, upuzun bir cümle.Okursunuz sonra bakarsınız ne dedi bu şimdi dersiniz sonra tekrar okursunuz 3-5 kez den sonra anlarsınız yada anlayamazsınız.

Teklifi hazırlarsınız gönderirsiniz, kapalı zarf usulü güzelce kargoya verirsiniz, sonra bir bakarsınız kargo teslim olunmamış, neden çünkü ihaleyi düzenleyen adamın adını yazmadınız diye, peki şartnamede böyle birşey yazıyor mu hayır.Sonra sorarsınız ihaleyi kim aldı şu firma aldı, kaça aldı, şu fiyata, siz söylenen fiyatın 100 katını söylersiniz hayır der o fiyata, nasıl olur ya dersiniz, kardeşim ben kurumun çıkarını düşünürüm der kapatır gider.Sizde dersiniz bir daha devlet ihalesine girersem 2 olsun.

Sonra haberlere bakarsınız hastanenin jeneratörleri çalışmıyor, yada sistem sürekli hata veriyor.Kısacası ihalenin boyutu ne kadar büyükse ciddiyet o kadar artar sorumluluk ta artar.Bir bakarsınız milyon dolarlık teminatlar gerekir, bankaları ikna etmeye çalışırsınız, uzun lafın kısası ihale işleri hem zevklidir hemde risklidir.

Büyürsünüz ihaleye fesat karıştırmalar başlar sizden para koparmak isteyen aracılar çıkar….

Çıkar da çıkar…

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.