Makine Mühendisi Nasıl Olunur?

Bu yazımda gerçek manadaki makine mühendisliği değil, sadece apolet olarak makine mühendisi nasıl olunur anlatacağım.Öss,lyg,lgs artık hangisi bilmesemde bir tane sınava girip, üniversitelerin makine mühendisliği bölümünü kazandığınızda ilk adımı atmış oluyorsunuz.Hazırlık bölümü olmayan yok gibi artık.Ve başlıyoruz…

Hazırlık senesi diye tabir edilen liseden üniversiteye geçişte ara form oluşturan, genelde, öğrencilerin 1 seneyi yatarak gezerek eğlenerek üniversiteye alışma dönemidir.Faydalı geçirende var, lisede öğrendiklerini tekrar edende var, genelde seviye belirleme sınavında atmasyon yaparak düşük seviyeli sınıfa düşmek isterler.

1. sınıf başlar ve matematik, fizik, teknik resim, ingilizce, sosyal dersler olmak üzere, hafiften mühendisliğe giriş yapılır, 1. sınıf öğrencileri en zorlıyacak dersler fen edebiyat dersleridir, mat ve fizik, fizik labaratuarı gibi dersler, belki kimya dersi, öğrenciler arasında ilk 2 sene boyunca, bu okuldan fen edebiyatı vermeden mezun olamazsın lafları dolaşır, tabi bu laf 3. sınıfta makel ve mekanizma derslerini görmediklerinden nispeten doğrudur. 1.sınıfta en önemli bilinmesi gerekenler, türev,  diferansiyel, birim çevirmeleri dir.Bunları iyi kavrayamazsanız ilerde başınız çok ağrır.

2. sınıf geldiğinde artık mühendisliğe giriş başlar, mukavemet, termodinamik gibi dersler, diferansiyel denklemler, malzeme bilgisi gibi dersler size ilk mühendislik heyecanını katar.Tabi bu derslerin özellikle mukavemet ve termodinamik’in kitaplarının hacimleride kalın olduğu için sıkı bir çalışma gereklidir.Sınav günü yapılacak iş değildir, pratik yapmaz konuyu kavrayamazsanız, alttan almak kaydıyla başınızı ağrıtırlar.Bu dersler de geçiş derleridir, 3. sınıftaki makine elemanları ve ısı dersleri için giriş ve temel niteliğidir.İyi kavranmalı bu dersler.

3. sınıf tabi okuluna göre değişir ama 1-3 e takılmadan geçmiş ve altta ders bırakmadan geçmişseniz işiniz biraz kolay, yoksa okul uzatmaları genelde bu senede görülür, ve en zor senedir.Artık 2. sınıfta gördüğünüz derslerin abilerini bu senede görürsünüz.Mukavemetten tam bir mühendislik dersi olan makine elemanları, malzeme dersinden imalat derslerine, mekanizma tekniğine , ısı mühendisliği gibi dersleri öğrenirsiniz.Eğer 2. sınıfınız iyi ise fazla zorlanmazsınız ama 2. sınıfta kavramları özellikle mukavemet te sıkıntınız varsa, makelde zorlanırsınız, 3. sınıfta çok çalışmanız gerekir, yoksa bırakacağınız dersleri toplamak 5. sınıfa yani uzatma senenize sarkar, bu yüzden çok dikkat.

4. sınıf göreceksiniz, en hoşunuza gidecek sene olacaktır, olmayabilirde, çünkü biraz kargaşa vardır, tabi okula göre değişir, normalde seçmeli dersler görülür, ama genelde seçmeli hoca olur.Ders seçimlerinde ilgi ve çalışmak istediğiniz dersleri seçersiniz, ileri mukavemet yada ısıtma havalandırma, titreşim, ergonomi, gibi sözel ve sayısal dersler gruplara ayrılmıştır.Ama derslerde bir kota olduğu için en önce seçen dersi kapar, bu yüzden saba erkenden bilgisayarın başına geçilir ve sayfa sürekli yenilenerek, kayıt başlaması beklenir.Dersleri ve hocaları önceden öğrenirseniz, hata yapmazsınız, sürpriz yaşamazsınız, gerçi ekle sil haftası olur ama ordada herkes değiş tokuş yaparken neler olur bilemem.Uzun lafın kısası 4. sınıf dersleri eğer sevdiğiniz derslerse güzel keyifli bir yıl olucaktır.

Evet 4. seneyi sadece okul bazda anlattık, ama sosyal kulüpler, aktiviteler, yurt yada ev hayatı, dostluklar, şenlikler bunlar işin keyifli yüzü, bir çok öğrenci gezer, son günlerde ders çalışır, kopya yada bilgisiyle dersi geçer, kimileri sistemli gider, ne eğlencesinden kopar nede derslerinden, dengeyi iyi tutturmak gerek, bu söylediklerim sadece tek derdi okul olanlar için gerekli, eğer maddi sorunlarınız varsa, açıkçası işiniz zor, çünkü bir öğrenci için en gerekli şey paradır, parası olmazsa ne güzelce beslenebilir, nede konsantre olabilir, çünkü kaldığı ortamlarda, arkadaşlarını görecek, onlar gibi gezip tozmak giyinmek yemek isteyecek ama imkan dahilinde olmayacak.Bu kardeşlerimiz için, sabırlı olmalarını, derslerini zorlamayacak işlerde çalışmalarını öneririm, eğer bilgisayarla araları iyise web tasarım, çizim 3d max gibi programlarla, oturduğu yerlerden para kazanmalarını tavsiye ederim.Çünkü dışardaki hayat zor ve her zaman öğrenci olduğunuz işverenler tarafından kaale alınmayabilir.

Öyle ve böyle, uzatarak ve uzatmayarak, okulu bitirdiğinizde elinizde bir diploma ve sıfır kilometre bir hayat başlıyacak, eğer hatalarınızı tekrarlamazsanız, muhteşem bir gelecek sizi bekliyor.

Aklıma gelenler bunlar, kafanıza takılan varsa, yorum olarak burdan sorabilirsiniz.Herkese eğitim yolculuğunda başarılar.