Doğalgaz Altyapı Yapım İhalesi

Doğalgaz Altyapı Yapım yazı dizimizde ihale sürecinden bahsedeceğiz.Doğalgaz dağıtım şirketleri, doğalgaz dağıtım ihalesini aldıkları büyükşehir yada ilçeler için belirledikleri güzergahların toplam metrajı, parke, beton ve asfalt işleri, bölge regülatörü kurma gibi bir kaç kalemden oluşan işlerin dökümünü belirlerler ve ihaleye çıkarlar.

Örnek bir liste yapmak istersem şöyle ki;

Polietilen Anahat Metrajı : 30000 metre

Çelik Anahat Metrajı : 10000 metre

Servis Hattı Metrajı : 12000 metre

Bölge Regülatörü : 3 Adet

Parke : 18000 metre

Asfalt : 4000 metre

gibi kalemler altında ihaleye çıkarlar.İhaleye katılmak isteyen firmaların öncelikli olarak EPDK sertifikalarının güncel ve yapım işine uygun nitelikte olması gerekir, aksi takdirde anahat yapmaya yetkileri yoktur.

Bakıyoruz, epdk sertifikamız bu işi almak için uygun, hemen analiz yapmaya başlıyoruz.Kullanacağımız alet, ekipman, eleman, malzeme listelerini hazırlamaya.

Bu işi daha önce yapmışsanız elinizde zaten veriler vardır, bir kazıcı yükleyici günde kaç metre kazar, kaç kişi ile bu iş yapılır gibisinden elinizde veriler olduğundan verilen metrajlar çerçevesinde hesap yapılarak kuracağınız ekip sayısı, iş makine sayısını hesap edersiniz.Bunların üzerine, doğalgaz kumu ve mıcır hesaplamalarını yaparsınız, parke ve asfalt işlerinin hesabını yaparsınız ve en sonunda her birisi için bir birim fiyatınız ortaya çıkar.Bu birim fiyatlarla ihaleye katılır ve hesabınız doğru ve uygunsa işi alır ve doğalgaz altyapısını yapmaya başlarsınız.İhale kısmının önemi işin tanımı ve işveren firmanın isteklerinin olduğu yazılı belgedir.Bu belgede şantiye şefinin özellikleri, elemanların özellikleri, kullanılacak malzemenin özellikleri, müteahhit tarafından sağlanacak hizmetlerin ve araçların özellikleri gibi bir çok detay bulunmakta.Bu detaylar iyi incelenmeli ve fiyat analizi ona göre yapılmalı.Haritaya alma işlemi, ana firmada mı yoksa müteahhitte mi, kullanılacak kumun özellikleri, elemanların sigorta girişleri, sağlık raporları vs. kısaca en ince ayrıntısına kadar incelenmeli.Bu konu aşağı yukarı diğer ihale süreçleri ile aynıdır, doğalgaz sektörüne ait bariz bir farklar yoktur.

“Doğalgaz Altyapı Yapım İhalesi” üzerine 2 yorum

  1. politlen kaynakcısıyım yurt içi yurt dışı fark etmez isterseniz ayrıkcı yada mertlajlada çalışacak ekibim var 05413195472

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.