WordPress Sitenizi Virüslerden Malwareden Kurtarmak

Zaman zaman buradan paylaşıyorum, lanet olası virüsler falan diye, gerçekten de öyle, shared host kullanıyordum, sahip olduğum tüm siteler aynı ip adresi içerisinde, sınırsız depolama falan diyorlar ama, belli bir dosya sayısı var yine de, aynı şekilde mysql adedi ve kapasitesi de var, çünkü bir çok kez dosya sayısını geçtiğim yada mysql çok fazla şiştiği için bir çok kez suspend attılar.

Velhasılı kelam 8-10 ay önce nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde hostuma girilmiş ve anasayfaya index atmadan sitelerimi hacklemişler.Bunu öğrenmem bile 5 ay sonra falan olmuştu.Ama öyle bir illet durum ki, site hacklenmekle kalmamış, zararlı kodlar sitenin bir çok klasörüne etki etmiş, siliyorsun yine geliyor, falan filan. Kısacası bu ana kadar nefret ve lanet ettirdi.

Gelelim çözüme, klasik virüslerden, iframelerden kurtulmanın yolu, önce sitenizi bir kapatın kardeşim, daha sonra tüm dosyalarınızı çekin, iframe içeren kodları silin, ftp şifrelerinizi değiştirin, sağlam bir antivirüs yada malware scanner ile güzelce bilgisayarınızı taratın, sonra dosyaları geri yükleyin ve kurtulun.

Ama ben daha güzel bir yolunu buldum, o kadar yılmıştım ki, ekstradan godaddy den host aldım, onunda aptalca özellikleri yüzünden verimli kullanamadım, tam pes edeceğim derken, belki güzel bir plugin vardır dedim ve arattığımda o muhteşem plugini gördüm.

Eklentinin adı Anti – Malware Get Off Malicious Scripts   sitesi ise http://gotmls.net/

Hayatımda gördüğüm en güzel eklenti benim için, çünkü korkuyla geçirdiğim günlerimin kurtuluşa ermesine vesile oldu.Eklentiyi indirip kurduğunuzda sağ tarafta mail adresinizle hemen tek tuşla kayıt oluyorsunuz ve en son sürüm dosyaları indirerek, son derece güzel bir tarama yapıyor ve güvenlik zaafiyetlerini tarayarak listeliyor, sonra tek tuşla temizliyor.Ve gerçekten temizliyor. Malware scan sitelerinden geçmemi sağladı ve gerçekten çok mutluyum.

Size tanıtacağım diğer bir eklenti ise Güvenlik üzerine

Eklentinin adı All in One Wp Security & Firewall

Bu eklentiyi kurduğunuzda size bir puan cetveli çıkartıyor, tüm önlemleri alırsanız 425 gibi bir puana kadar puan topluyorsunuz.Güvenliğinizi arttırıyorsunuz, mesela wordpress standart parola kullanıcı adı olan admin yerine başka bir isim vermenizi, dosyalarınızın yazılabilirliği gibi bir çok konuda güzel uygulamaları var.

Bu iki eklentiyi kurdum, bu saatten sonra malware den pek korkmuyorum, diğer güvenlik önlemlerini de aldım, brute force dahil, umarım bundan sonra kafam rahat eder.

Bu tip sorunlar yaşayanların çözüme kavuşması için bu yazıyı hemencecik yazdım.Umarım faydalı olmuşumdur.

Saygılarımla…

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.