Siyah Kaynak Camı ve Beyaz Kaynak Camı

Artık yavaş yavaş mesleki bilgileri başlangıç seviyesinden olmak üzere paylaşmak istiyorum.Bu yazımda kaynak camlarından bahsedeceğim.Sipariş verirken niye verdiğinizi bilmeniz açısından güzel bir yazı olucak.

İmalat yapan yerlerde çalışıyorsanız hele de kaynaklı imalat olan yerlerde kaynakçılar sizden sürekli cam ister.Kaynakçılar kafa maskesi takarlar, yoğun kaynak yapacaklarsa, yada el maskesi kullanırlar punta atıcakları zaman.Kaynak yaparken çapak oluşur, karışım gazının oranlarının da etkisiyle bazen çok çapak yapar ve kaynak camına çapak yapışır.Kaynak çapakları yapışınca camı eritir veya görmeyi engeller.

Sürekli siyah cam alamazsınız çünkü beyaz cama oranla pahalıdır, e ne yaparız, siyah camın önüne çok daha ucuz olan beyaz cam takarız, çapaklar beyaz cama yapışır, görme engellendiği zaman yeni cam takılır böylece kaynak devam eder.

Yani bizler kaynak camı sipariş verirken bolca beyaz cam siparişi vermemiz gerekir, büyük boy ve küçük boy olmak üzere çeşitleri vardır, hırdavatçılardan sipariş verirsiniz.Yalnız aldığınızda çokça alın, 10 tane 20 tane almayın, aldığınızda 50 tane 100 tane alın yada daha fazla alın, çünkü yoğun kaynak varsa imalatta çok çabuk tükenir.

Yazının başlığı kaynak camı ama kaynakçılara aynı zamanda toz maskeside gerekli olur, kaynak dumanının ciğerlere gitmesini engeller, takarsınız bir bakarsınız simsiyah olmus, tanesi 1,5 lira civarlarında olmalı, bundan da bolca verin, çünkü kaynakçıların sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Madem kaynaktan girdik, o zaman en çok  giden malzemelerden biride kaynak memesidir.1.2 lik 0.8 lik uçlar için kaynak memesi isterler sürekli, ama dikkat edin kaynak memesinin ucu yuvarlak olsun, telin çıkacağı yer bazen üçgen oluyor, oraya çapak yapışıyor, ve ucu bozuyor, ama yuvarlak olursa daha uzun süreli kullanım oluyor.

Kaynak memesi derken, gerekli olan başka bir şeyde nozuldur, nozulu kaynak memesi tutucunuza göre alırsınız, uzun yada kısa nozul kullanırsınız, buda kullanılana ve sık harcanan bir parçadır.

Tabi olmazsa olmaz karışım gazımız, imalatın süresine göre sık sık tüp siparişi vermeniz gerekir, zamanlamayı iyi yapmalısınız yoksa, kaynakçılarınız tüp biterse çalışamaz, işler aksar.

Bu yazıda kaynak parçalarına hafiften bir giriş yaptık, yeni yazılarda daha güzel ve doyurucu bilgiler vermek dileğiyle…

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.