Nerde kalmıştık

Kafamda bir sürü şey var ama, nedense bir türlü yapmak içimden gelmiyor, aslında üşeniyorum da.Geçen hafta izmir deydim oraya dair izlenimleri aktardım.Bu hafta işimle meşguldum, yeni gelişmeler oluyor hayatımda, bazı dönemeçlerden geçiyorum.Tabi bunlar bahane değil işte ama biraz boşladım kendi sitemi.

Şimdi lafı uzatmadan bir kaç yapmak istediğim olaydan bahsedeyim, web siteme gelen ziyaretçilerin çoğu makine mühendislerinin nerelerde çalıştığını bilmek istiyorlar, çok geniş alan var doğrudur ama kimse hangi şartlar altında çalıştıklarını, ne kadar ücret aldıklarını ve daha bir çok sorunun yanıtını öğrenmek istiyorlar.Bende bu amaçla arkadaşlarım arasında farklı alanlarda çalışanlarla röportajlar yapacağım, eğer ilgi olursa sormak istediğiniz soruları sorabilirim.

İzmirde tanıştığım şantiye ustasından oldukça güzel şeyler öğrendim, savaşlarda neden mühendislerin korunduğunu, savaşlarda nasıl eğitimli ve bilgili insanlarımızı kaybettiğimizi, bilgilerimizi paylaşmassak, ülkemizde yapılacak işler için yabancı firmaların bu işleri yapıp paralar kazanacağını öğrendim.

Bilgi bir şekilde elde ediliyor ama tecrübe öyle kolay kolay elde edilemiyor.Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok.Hayatım şuanda sürekli bir çalkantıda (tabi iyi manada) denizimin biraz durulması lazım, bu bir süreç, elbette bu süreç boyunca bişiler paylaşacağım ama, asıl bombalar deniz durulduktan sonra çıkıcaktır.

Web dünyasında da iyi gelişmeler oluyor mesela bu sitem makine mühendisi kelimesinde 3. sıraya yükseldi.Belki ilerde dalgalanma olabilir ama bu yazıyı yazarken öleydi 🙂 neyse şuan hayat bana gülümsüyor, umarım benimde yüzünü gülümseteceğim insanlar olur.

Son olarak mühendislerin ufuklarını açacak bir kaç program ismi söyliyeyim;

Mega Machines (Discovery yada netten download edebilirsiniz)

Junkyard Wars (Discovery yada netten download edebilirsiniz)

MythBusters

yada komple discovery izleyin, ordaki çoğu program mühendislikle alakalı özellikle how its made oldukça tatmin edici fabrikalar ve ürünlerin yapılışı hakkında.

Gün gelirde tv lerimizde yabancı popüler dizilerin çakma ve tutmayan projeleri yerine bunları yaparlarda, birazcık ufkumuz açılır…

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.