Mavi Hap Mı Kırmızı Hap Mı ?

Matrix filmini herhalde benim jenerasyonumdan izlemeyen yoktur.İlk filmde meşhur bir sahne vardır, mavi ve kırmızı hapların olduğu, hangisini seçersen neler olabileceği söyleniyordu.Tam da aşağıdaki video gibi.

Bu yazıyı yazma amacım, durup dururken matrix damarım tutmadı.Mühendislik üzerine bir amacınız varsa bu haplar her zaman önünüze gelecek.Bir tarafta gir bir işe, ne verirlerse onu yap, diğer tarafta formülasyonlar, analizler, kanunlar, kitaplar, programlar, kafa patlatmalar….

Şimdi size soruyorum mavi hap mı kırmızı hap mı? Mavi hap çok güzel, bir iş bulmanız yeterli, sonrasında üstlerinizle iyi geçinmeniz, safı oynamanız ve emekliliği hayal etmeniz yeterli olacaktır.

Amaaaa kırmızı hap hiçte öyle kolay değil, iyi bir eğitim almamışsanız, 4 yıllık üniversite eğitimini kitaplarını tekrar gözden geçirmek zorunda kalabilirsiniz.Anlayamadığınız yada sizi tatmin etmeyen bilgilerin peşine düşmek için yabancı kaynakları karış karış taramanız gerekebilir.Bazen tek bir satır bilgi için 400 sayfalık ingilizce bir kitabı karış karış tarayacaksınız.

Bazen bu kırmızı hap yüzünden ufku dar insanlar size sana mı kaldı bunları yapmak diyebilir, yada gir bir işe bak keyfine diyebilir, ya da fabrikada yada bir işiniz vardır ama mühendislikle yakından alakası yoktur ama herkes size mühendis bey veya mühendis hanım diyebilir.

İçi boş etiket mi yoksa dolu bir dimağ mı, seçim sizin.

 

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.