Makine Mühendisleri için Teknik Terimler Sözlüğü

Çok uzun zamandır buraya yazı yazmıyorum. Birçok websitemin olması sebebiyle ve onlara yazılar yazmam sebebiyle, kişisel siteme gereken özeni gösteremedim. Aslında birçok konuda yazmak isteği içimde ve bu yazı ile bir başlangıç yapalım.

Şimdi yazımızın konusu makine mühendisleri için teknik terimler sözlüğü. Ne zaman makine mühendisliği ile alakalı İngilizce teknik bir terim görsem ve karşılığını Türkçe olarak net bulamazsam canım sıkılıyor ve teknik terimler sözlüğü yapasım geliyor. Hatta Deli ve Dahi filmide ekstra gaza getirmiyor desem yalan olur. Ve bu yüzden gittim https://www.teknikterimlersozlugu.com sitesini satın aldım.

Normalde biraz heveslenmiştim bu teknik terimler sözlüğü sitesi için hatta farklı kişilerin farklı disiplinler için teknik terimler sözlüğünü yapmasını ve bu siteyi amme hizmeti olarak kullanmasını sağlayacaktım ama biraz hevesim kırıldı.

Sebebine gelirsek, hem zaman problemi hem de TDK’nın terimler sözlüğü olması gibi sebepler. Tabi terimler sözlüğünde her şey yok ama bakalım, belki günün birinde el atarım.

Ama o gün geleseye kadar buraya karşılaştığım terimleri koyacağım, belki bilen birileri bize Türkçe karşılıklarını söyler…

Türkçe Karşılığı Beklenen İngilizce Teknik Terimler

Axle Stand:

 

 

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.