Kırılma Noktası

Ben ne kadar makine mühendisi olsam da, içerisinde insan barındıran konular daha çok ilgimi çekmekte ve buraya bazı karalamalar yapmaktayım.Buraya yazdıklarım ya yaşamımdan bir kısım yada gözlemlerimdir.Bu sefer ki gözlemim kırılma noktası.

Bir hikaye var, adamın biri yol üzerinde bulunan kocaman bir kayaya her gün gidip gelirken birer kez balyoz vururmuş.Günler ayları kovalarken yine bir gün iş dönüşü balyozu vurduğunda, o kocaman kaya öyle bir yarılmış ki tuzla buz olmuş.Bu küçük hikaye ve “Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir” atasözün deki gibi herşeyin bir kırılma noktası, anı vardır ve bunu ancak sabırla başarabiliriz.

Vazgeçmemek, Sabır, Başarı
Vazgeçmemek, Sabır, Başarı

Bu resim deki gibi çoğu sefer tam zafere yakınken onu elimizden kaçırmışızdır.Başarı dediğimiz şey doğru iş yapmaktan geçiyor.Eğer siz işinizde iyi iseniz, iş zaten sizi bir yerlere götürüyor.Ama her zaman doğru iş yapmak yeterli olmuyor, bir gün bir bakıyorsunuz sizden kıdemli birisi sizi manipule etmiş ve siz oyun dışı kalmışsınızdır.

Böyle durumlarda ne yapmak gerek?  Böyle durumlar aslında o kişi için çok faydalı.Düşünsenize sizden birisi çok fena korkuyor, sahip olduğu tek şeyi elinizden alacağınızdan korkuyor.Aslında o tam bir loser. Bu cümleleri okurken aklınıza kim geliyorsa o kişi bu bahsettiğim kişi ve şimdi ufak bir gülümsemeyle kendinizin ne kadar değerli olduğunuzun bir kez daha farkına varın.

Ve oyun şimdi başlıyor.Yeni bir iş, yeni bir ortam, tertemiz bir sayfa açıyorsunuz ve bu sefer kuralları siz yazıyorsunuz. Daha önce yaptığınız hataları tekrarlamadan zirveye bu sefer kestirme yoldan çıkıyoruz.

Walter Bagehot
Walter Bagehot

Resim deki sözde dediği gibi bu olayları doğru kullanabilirseniz gerçekten hayat çok eğlenceli.

Avantaja Çevirmek
Avantaja Çevirmek

Sizi öldürmeyen şey sizi güçlendirir.Bu da böyle bir durum, her şer gördüğümüzde bir hayır vardır prensibiyle daha iyiye daha ileriye gitmek için kendi gücünüzün farkına varın.

 

 

 

 

 

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.