Değişim Direnişi

Heraklitos’un yüzyıllar önce söylediği bir söz var, “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” bu sözün gerçekliğini ya yaşayarak öğrenmişizdir ya da yok olarak bedelini ödemişizdir. Şimdi size farklı bir bakış açısı sunmak istiyorum.

Zaman öyle bir olur ki, kabuğunuzdan çıkmanız gerekebilir ama bu kolay bir iş değildir, yıllar boyunca alıştığınız bir düzeniniz vardır, hatta düzeniniz yoksa bile sahip olduğunuz düzensizliğiniz vardır, o an geldiğinde canınız oldukça sıkılacaktır, çünkü yeni düzen bazı ihtiyaçları doğuracaktır ve sizin de bir  bedel ödemeniz gerekecektir. Şimdi benim farklı bakış açım bu konunun neresinde, çok fazla irdelemeden değişimin nedenlerine bakarsak, sanırım en basitiyle mevcut halimiz zamanın şartlarına ayak uyduramamış demektir. Zamanın şartları neler olabilir, mesela maaşımız, önceden tek başımıza iken işler ciddiye binip yuva kurmaya başladığında yeterli gelmeyecektir, sonra çevremiz olabilir, yaşadığımız yer, çalıştığımız ortam, bulunduğumuz konumda ki insanlar size bir şekilde ağır gelmeye başladığında değişimin zamanı gelmiş demektir.

Bu zaman geldiğinde ilk satırlarda yazdığım gibi ya değişeceksin yada kabulleneceksin. Yine çok fazla irdelemeden maaş konusuna değinelim, maaşın istediğin şartları karşılayamıyorsa yapman gereken zam istemek olur yada yüksek maaşlı bir iş bulmak. Yeni bir işin getireceği güzellikler kadar zorlayacağı durumlar da olacaktır. Yeni bir ortam, yeni insanlar, rekabet durumları, falan filan… Benim bakış açım sa şu, sıfırdan başlamaktansa bulunduğun konumda eksikliklerini gider yada yeni kapılar açılmasına vesile ol. Zaten bulunduğun sürece insanları tanımış neyin nasıl yürüdüğünü biliyor olman gerek, kendini çok daha iyi ifade edebilir olman gerek. Burada pazarlayacağın ürün kendin olacaktır, bu ürünü yeni bir ortamda kimsenin tanımadığı bir yerde mi pazarlamak kolaydır, yoksa sistemin tüm dinamiklerini bildiğin bir yerde mi.

Ben ikinci şıktan yanayım. Yapmanız gereken her büyük firmanın yaptığı gibi ufak bir kaç makyaj yapmak ve mış gibi davranmak. Biraz beyni yormak gerek, bulunduğun yer de neyin eksikliği aranıyor. Neye ihtiyaç var, bu sorulara cevap bulduğun zaman zincirini kırmış olacaksın….