İş Hayatı ve Sabır

Konunun başlığı iş hayatı ama söyleyeceklerim hayatın her alanı için geçerli. Malum hayat her zaman yükselişlere sahne değil, inişli çıkışlı bir çok durumlara sahne… Bu durumlarda belki her şeyi geride bırakıp, kimsenin bizi tanımadığı bir yere gitme planlarımız olmuştur. Kısacası her şeyden kaçmak istemişizdir. Kaçma isteğinin bir çok sebebi olabiliyor ama iş hayatında ise sebepler aşağı yukarı bellidir, ya sizinle uğraşanlar vardır, ya hakettiğinizi alamıyorsunuzdur, ya da yolun başındasınızdır her şeyi öğrenmek sürekli veri girişi sizi bunaltmış olabilir….

Bu durumlardan bende geçtim, kaç kere başka mesleklere özendim, kaç kere çoban olmak istedim, kaç kere bir yerlere kaçmak istedim. Ama hiç birini yapamadım, hatta soluk bile alamadım. Ama sonra öyle bir kırılma anı geliyor ki, geldiğiniz nokta da sizi bunaltanlar sizi desteklemeye, iş teki öğrenme süreci yerini meyvesini yeme sürecini bırakıyor.

Bunlar elbette kendiliğinden olmuyor, siz yine elinizden geleni yapıyorsunuz ve zaman da üzerine düşen görevi layıkıyla yapıyor. Gerçekten zaman müthiş bir şey, bir acınız mı var, bakıyorsunuz her geçen gün o biraz da azalıyor, her geçen gün biraz daha iyiye gidebiliyorsunuz. Ve bu zaman bir gün sizi istediğiniz yere de getirecek. Her şey sabırla başlıyor. Sabretmek… genelde başıma bir sıkıntı geldiğimde bakıyorum bu sıkıntının kaynağı nedir, hani benim yaptığım bir işten dolayı mı oluyor, yoksa bir anda birisi ortaya bir sorun çıkarıyor ve ben onunla mı uğraşıyorum. Eğer ikinci şık ise hemen sakin olup sabırla yapmam gerekenleri yapıyorum ve bir bakıyorum o sorun bir şekilde ortadan kalkmış. Eğer birinci durum ise hemen kendime çeki düzen verir, inanci olarak kendimi daha konsantre eder ve sabırla beklerim.

Dostlarım, nasıl ki ağaç vakti gelmeden meyve veremiyorsa, sabır etmeden de hayatımızda bazı şeyleri yola koyamıyoruz. İş hayatınızda bir yerlere gelmek istiyorsanız biraz sabır etmeniz gerekiyor, bu kişiye ve ortama göre değişir. belki bir yıl belki üç yıl belki 10 yıl. Sabrın sonu selamettir. Tabi zamanı ve koşulları iyi okuyup analiz etmekte gereklidir. Yoksa kimse kimseye bedavadan mevki makam vermez. Sizler sadece her gün işinizi iyi yapmaya gayret gösterin. Ne derler bilirsiniz, Gayret Bizden Takdir Allah’tan…

Selametle…

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.