Eurovision ve Türkler

Yıllardır gurur meselesi yaptığımız eurovision şarkı yarışmasından anlaşılan bırakamıcağız.Bir kere milli gurur yapıyoruz, ingilizce şarkı söylüyoruz.Tamamiyle bir sömürge ülkesi olmuşuz.Şarkı yarışması yapılır yapılmaz bu benim hükmümde olan bir şey değil, eğer katılacaksak türkçe bir şarkıyla katıl bari kendi kültürünü tanıt, ülkeni tanıt, ama son zamanlarda yaptığımız işlere bakın sertab erener çıktı, ingilizce şarkıyla birinci oldu, tıpkı ilk defa güzellik yarışmasını kazandığımız gibi, yıllarca savaşlarda yenemedekleri osmanlıyı, kadınının soyunup kendisinin beyendirdiği an iş bitmiştir.İşte size bir yazı;

Bu ilginç olay Halit Turhan Bey’in hatıralarında yer almaktadır: “1932 yılında Cumhuriyet gazetesinin tertiplediği güzellik yarışmasını Keriman Halis kazanmıştı. Aynı yıl Belçika’nın Spa şehrinde 28 ülkenin katılmasıyla dünya güzellik yarışması düzenlenmişti. 1913 yılında doğan Keriman Halis, bu yarışmaya Türkiye’yi temsilen katıldı. Günlerce Spa şehrinde kalan güzeller, çeşitli kişilerle görüştü ve konuştular. Yarışma gününde jürinin önünde kızlar birer birer geçip giyimleriyle, bakışlarıyla, tebessümleriyle puan toplamaya çalıştılar. Jüri salona geçip, puan değerlendirmesi yapmak istedi. Başkan kürsüye geçerek :

– Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa’nın Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz. 1400 senedir dünya üzerinde hâkimiyetini sürdüren İslamiyet artık bitmiştir. Onu Avrupa bitirmiştir. Bir zamanlar sokağı bile, pencere arkasından seyredebilen Müslüman kadınların temsilcisi Türk güzeli Keriman, mayo ile aramızdadır. Bu kızı, zaferimizin tacı kabul edeceğiz, onu kraliçe seçeceğiz. Ondan daha güzel varmış, yokmuş bu önemli değil… Bu sene güzellik kraliçesi seçmiyoruz. Bu sene İslamı yenmenin zaferini kutluyoruz. Avrupa’nın zaferini kutluyoruz. Bir zamanlar Fransa’da oynanan dansa müdahalede bulunan Kanuni Sultan Süleyman’ın torunu işte mayo ve sutyen ile önümüzdedir. Kendini bizlere beğendirmek istemektedir. Biz de bize uyan bu kızı beğendik. Müslümanların geleceği böyle olması temennisiyle Türk güzelini dünya güzeli olarak seçiyoruz. Fakat kadehlerimizi Avrupa’nın zaferi için kaldıracağız.”

Böylece Keriman Halis dünya güzeli seçildi. Resimleri gazetelerde basıldı. Hatta kartpostal yapılarak satıldı, elden ele dolaştı.”

Keriman Halisin Fotosu

Keriman Halis
Keriman Halis

Eurovizyonda bir athena çıktı, Yabancılara taş çıkartırlar dövmeleri hareketleri falan, gevurlar yanında halt yemiş.Ondan sonra gelenlerde pek varlık gösteremediler.Ama benim favorimi sorarsanız.Şebnem Paker ve Grup Etnik ile 3. olmuştuk.Bana kalırsa yarışmak hoş bir şey değil.Özellikle kültürel faaliyetlerde önemli olan insanların farklı coğrafyaların kültürlerini tanıması ama günümüz insanları bunu bir tekel yaptı.Ne diyelim.

Türkçe bir şarkı ve Türk kültürünün yansıtacak kimse yoksa katılınmasın.

Şebnem Paker keyifle dinleyin.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.