Enerji Sektörü

Yazı yazmayalı uzun bir süre olmuş, bunda benim üşengeçliğimin yanı sıra iş hayatımda ki yoğunlukta etkili.Enerji sektöründe çalıştığımdan, sektörü yakından takip ediyorum.Haberlerden tutun da ülkelerin enerji politikalarına kadar.Daha önce makine sektöründeyken, bu alan hakkında pek bir ilgim ve bilgim yoktu.Benim için önemli olan bilgisayarı açtım mı çalışıyor olmasıydı ama işin iç yüzü öyle değil.

Enerjinin üretim yolları çeşitli, kömür santralleri, gaz türbinleri, fuel oil, nükleer, rüzgar, güneş…. tabi bunlar doğaya etkisiyle sıralamaya kalkarsak sıralama değişecektir ama ülkelerin politikaları söz konusu olunca işler değişir, bazı şeyleri mecburen göz ardı etmek zorundayız.

1 – 1.5 ay evveli bir doğalgaz krizi oldu, doğalgazlı enerji santralleri yarım yükte yada hiç çalışamadılar çünkü gaz vermediler.Ya santrallere gaz vereceklerdi yada insanlara, tercih insanlardan yana oldu.Bu gaz sıkıntısında başka olaylarda varda konumuz bu değil.

Enerji olmazsa olmazlardandır ülkeler için, enerjinin faydalarını saymıcam ama şu var, insanlar nükleere karşı çıkıyor, hese karşı çıkıyor, termiğe karşı çıkıyor, rüzgara karşı çıkıyor, eee nasıl elektrik üretcez…

Şuanda Çin de 28 tane nükleer santral kuruluyor ve 48 tane de proje olarak bekliyor…Siz neden bahsediyorsunuz.

Sonuca gelirsek enerji sektörü şuanda en önemli sektör zaten işadamlarına bakarsanız herkes enerjiye yatırım yapıyor.Rekabet kızışıyor, elektrik satma işi borsaya tabi olduğundan kimin verimi yüksekse kimin hammaddesi ucuzsa parsayı o götürüyor.

Son yapılan teşviklerlede görülüyor ki ülkemizde enerji sektörü destekleniyor ki desteklenmeside gerekli.Eğer makine mühendisi olupta sektör derdine düşen meslektaşlarım varsa, enerjiyi öneririm.

Enerji üzerine konuşacak çok şey var ama parmaklarım artık uzun yazmaya gelemiyor.Bu yazıda bu seferlik böyle olsun…

“Enerji Sektörü” için 2 yorum

  1. 6 sene önce yazmış olduğum bir yazıyı eleştirel tarzda yorumlamışsın, eyvallah ben bahsetmemişim Çin’deki hava kirlilik oranından siz bahsetseydiniz güzel olurdu. Yazdığım yazıyı tekrar okudum ne yazmışım diye. Beni doğadan önce ekonomiyi düşünüyor zannetmişsin lakin sen aynı hayatında hiç fil görmemiş insanların fille tanışması hikayesi gibisin.
    Şimdi yorum yaptığın sitenin en son ki yazısını da okusaydın, güneş panelinin hesabı kitabı ve kimsenin daha önce düşünmemiş olduğu atıl durumda ki bir yere uygulanışı hakkında da fikir sahibi olabilirdin.
    Diyeceğim şu ki senin lanse ettiğin gibi ekonomi kafasında değiliz doğrusu ne ise onun olması derdindeyiz.
    Kendine iyi bak Volkan kardeşim…

  2. Ekonominin doğadan daha değerli olduğunu düşünenler , para sayarken nefeslerini tutmayı demesinler.
    Çin’de santral varsa var. Çin’deki hava kirlilik oranından bahsetmemişsin, yeni nesil mühendis…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.